BLOG    Facebook     Instagram     LinkedIn     Youtube    

Miért kell környezetbarát papír?

Miért kell környezetbarát papír?

Környzetbarát papírokMitől környezetbarát?

Környezetbarát papír

  • Természetes anyagokból készült, minél kevesebb vegyi anyag használatával.
  • Tartós, könnyen javítható, így sokáig tudja szolgálni a tulajdonosát, nem kell helyette újat venni, nem kell kidobni (és ez nem csak a világ, hanem a saját érdekünk is!)
  • Használata során nem keletkezik semmilyen káros anyag.
  • Lehetőség szerint nem igényel külső energiaforrást, de a legrosszabb esetben is energiatakarékos! Újrafeldolgozott alapanyagokból készült.
  • Újrahasználható (ugyanarra vagy más célra).
  • Hulladékként újrafeldolgozható.
  • Használata után nem lesz belőle veszélyes hulladék.
  • Lehetőleg kevés és természetes csomagolásban árulják.
  • Nem kell távoli országokból ide szállítani (ez rengeteg energia).
  • Magyar termék, de legalábbis méltányos kereskedelemből származik (fair trade). Környezetbarát termék védjeggyel rendelkezik.
  • Kézzel gyártott termék.
  • Ökologikus gazdálkodásból származik.
  • Egyéb nyilván való környezeti előnye van.
  • stb……

Nyomdatermék esetén természetesen az alapanyag, vagyis a papír előállítása jelenti a legfőbb környezeti terhelést.

Az újrapapírok gyártásánál az elsődleges rostanyagok, főleg a cellulóz helyett vagy mellett, a papírhulladékból visszanyert rostokat használják. A készülő újrahasznosított papír minőségét a visszaforgatott papírhulladék összetétele határozza meg. A hulladékpapírok, főleg a lakossági visszagyűjtésből eredők, nagyon vegyes összetételűek lehetnek, legértékesebb nyersanyag a szelektált, tiszta, homogén papírhulladék, ezt leginkább a szervezett ipari visszagyűjtés eredményezi.

A visszaforgatott, újrapapír gyártásához 75%-al kevesebb víz, és 60%-kal kevesebb energia szükséges, nem is beszélve a rengeteg fáról, amit nem kell kivágni. A környezetre nézve előnyös tulajdonságokat mérsékli a begyűjtés, szelektálás, tisztítás, szállítás, és az összetettebb gyártási technológia többletköltsége. Az alapanyag beszerzésének korlátai és a növekvő kereslet is azt eredményezi, hogy jelenleg, minimálisan drágább az újrapapír, mint a hagyományos „fából készült” papír.

Újrahasznosított papír.Újrahasznosítás!

Sokkoló tény: fejenként 170 kg papírt használunk el évente. A legjobb megoldás az lenne, ha tényleg csak a valóban fontos dolgokhoz használnánk a lehető legminimálisabb mennyiségben , és amit lehet, azt újra is hasznosítanánk. Ezért

fontos, hogy amikor csak lehet újrahasznosított papírt használjunk.Tudta Ön, hogy a környezetbarát papírok előállításához 75%-kal kevesebb víz, 60%-kal kevesebb energia és 100%-kal kevesebb fa szükséges?
Ezért használjon környezetbarát papírt!

 

ár kalkulátor nyíl

Papír begyűjtése Egy Új Közép-európai Projekt az Összegyűjtés és Termék Tervezés Fejlesztésére

A papír az egy értékes nyersanyag nem szabad megsemmisíteni.  A papírt, megújuló forrásokból nyerjük, de különböző okok miatt túl sok megy belőle veszendőbe. A nem megfelelő papírgyűjtési rendszer, drasztikusan csökkentheti a visszaforgatható papír mennyiségét. Ugyancsak károsan hat a nem megfelelően megtervezett grafikai vagy csomagolóipari termék, ami a papírt az összegyűjtésre alkalmatlanná, sőt esetenként arra ártalmassá teheti.

A Közép-európai régiókban a visszaforgatott papír az egy fontos nyersanyag-forrás. Ugyanakkor a visszagyűjtött papír aránya a különböző régiókban még mindig nagyon eltérő. Mivel a visszaforgatható papírt nem csak abban az országban gyűjtik össze, ahol előállítják számos lényeges szempontot, mint például eco-tervezés, eco-visszagyűjtés, nemzeteken átívelő szinten kell fejleszteni a fenntartható papír-visszaforgatás növelése érdekében.
Az új project célja a papír minőségének javítása visszaforgathatóságának növelése érdekében. „A kulcs a tudatosság” mondta Graziano Elegir a Milánói Innovhub-SSI munkatársa, a projekt koordinátora a hivatalos megnyitó alkalmából, „és mi azon leszünk, hogy a teljes papíripari lánc minden képviselőjének tudatosságát növeljük: a kiadókét, a nyomdákét, tervezőkét, a csomagoló illetve nyomdai termékek vásárlóiét, a termékgyártókét valamint az adott helyen működő önkormányzatok képviselőiét.”

Az első ülésen Milánóban a projekt partnerek Olaszországból, Németországból, Lengyelországból, Magyarországból és Szlovéniából kölcsönösen megállapodtak, a projekt különböző részeiben alkalmazandó stratégiákról, illetve koncepciókról. Ez lehetővé teszi olyan termékek előállítási lehetőségének a fellendítését, amelyek visszagyűjtés után könnyen feldolgozhatók. „És ez lehetővé teszi a legjobb összegyűjtési stratégia egységes alkalmazását az érintett régiókban” tette hozzá Elegir.

EcoPaperLoop hozzájárul a papíripari termékek visszaforgathatósági számának a növelésével a fenntartható fejlődés és fogyasztás Lisszabon stratégiájához (Lisbon strategic objec­tive for Sustainable Production and Consumption (SCP/SIP). Ez csökkenti az új papíripari termékek előállításához szükséges energia és vízfelhasználást, mialatt a megújuló nyersanyagok visszaforgatása által, szerves szén tárolást is lehetővé tesz.

Az EcoPaperLoop projekt 2014 végéig tart.

 

ÚjrapapírÚjrapapír

A papír egy alapvetően szerves rostokból felépülő, viszonylag könnyen és gyorsan lebomló anyag, ezért akár környezetbarát alapanyagnak is nevezhetnénk. Tekintve azonban, hogy a papírgyártás rendkívül vízigényes, ráadásul az előállítás során számos vegyi anyagot is felhasználnak, illetve nagyon sok fát vágnak ki, mégsem lehet környezetbarátnak hívni.

Napjainkra a papír életünk nélkülözhetetlen részévé vált, ezért fontos, hogy tudatosan bánjunk ezzel az anyaggal a lehető legkisebb terhelést okozva a környezetnek, és használjunk környezetbarát papírokat.


Kövess bennünket a Facebook-on is!

Kapcsolat  |  Adatkezelési tájékoztató  |  Adatvédelmi szabályzat  |  ÁSZF